Kūčios ir Kalėdos: stalo puošimas, patiekalai ir šeimos tradicijos

Labas rytas visiems! Kaip vyksta jūsų pasiruošimas didžiosioms metų šventėms? Ar dar daug liko nenuveikta? Praėjusiame įraše dalinausi šventinių dovanų idėjomis, o šiandien noriu padėti sukurti kalėdinę nuotaiką ir įkvėpti pakiliam pasiruošimui šventinei vakarienei.

Kalėdinei nuotaikai sukurti labai svarbu ne tik papuošta, mišku kvepianti eglutė ir kitos tematinės dekoracijos, bet ir dailiai padengtas ir kūrybingai dekoruotas vaišių stalas. Žinoma, spalvinė gama gali būti pati įvairiausia, ne tik tradicinė ryškiai raudona ar burgundiško vyno su aukso detalėmis, kaip matote nuotraukose. Svarbiausia, kad staltiesė, servetėlės ir kiti stalo aksesuarai derėtų tarpusavyje arba sąmoningai kontrastuotų. Labai gražu papuošti ir kiekvieno valgančiojo lėkštutę. Čia galima palikti ir mažą saldžią dovanėlę-staigmeną. Pakilią, jaukią ir šiltą nuotaiką padeda sukurti degančios žvakės ir, jei tik turite tokią galimybę, spragsintis židinys.

Man visada labai svarbu ne tik estetiška aplinka, dailiai supakuotos dovanos, bet ir pačiai atrodyti šventiškai. Tinkančia suknute pasirūpinu iš anksto (neretai tai būna specialiai Kalėdoms įsigytas naujas drabužis), priderinu aksesuarus (keletą mano kalėdinių drabužių derinių galite pamatyti čia ir čia).

Tradiciškai ant šeimos Kūčių stalo visada galima rasti „raudoną“ mišrainę, keptos žuvies tešloje su specialiu padažu, kelių rūšių silkę (su grybais, pomidorų padažu ir keptais svogūnėliais bei pikantiškai saldžią, keptą orkaitėje „žydišką“), būtinai – sluoksniuotos tešlos pyragėlius su grybais, kurie puikiai dera su vakarienės pradžioje pateikiamais neriebiais barščiais. Na ir, žinoma, kūčiukus, džiovintus vaisius bei riešutus.

Dažniausiai prie stalo susirenkame tik vakarop, vėliau nei dauguma, apie 19-20 val. Vakarienę pradedame susikaupę, tradiciškai lauždami ir dalindamiesi vienas kito kalėdinėmis „plotkelėmis“ (kalėdaičiais).

Nuo vaikystės esu įpratusi dovanėles po eglute rasti ir pakuoti ne Šv. Kalėdų rytą, kaip daugeliui įprasta, o Kūčių vakare. Šia tradicija dažniausiai vadovaujamės ir dabar – keičiamės vieni kitiems suruoštomis dovanomis, jas išpakuojame ir kartu džiaugiamės. Tiesa, kartais šio malonaus proceso nesinori atlikti paskubomis, tad jei jaučiamės per daug pavargę, minėtą veiklą perkeliame kitai dienai, po vėlyvų kalėdinių pusryčių. Vakaro pabaigoje dar skanaujame karšto vyno gėrimą ir nepamirštame tradicinio Kūčių deserto – aguonų „pieno“ su kūčiukais.

Kūčių naktis man visada atrodo ypatinga ir magiška, tad eiti miegoti neskubu nei aš, nei mano šeima – sumingame tik gerokai po vidurnakčio.

Ryte šeimos vyrai paprastai išsiruošia į kalėdines pamaldas, o moterys ruošia stalą. Kalėdoms jį papildo mėsos patiekalai ir visiems gerai žinoma tradicinė „balta“ mišrainė, o desertui visada mėgaujamės tortu (jau ne vienus metus iš eilės – tai „Medutis“ iš mėgstamiausios, niekada nenuviliančios Mon Ami kepyklėlės, kurioje visi gaminiai itin kokybiški, pagaminti iš natūralių žaliavų, o svarbiausia – neapsakomai gardūs) ir kitais saldėsiais (įprastai tai būna šakotis ar mano gamintas tinginys (žr. receptą čia)).

Šventiškai pusryčiaujame apie vidurdienį, būtinai išklausome popiežiaus sveikinimo transliacijos ir jaukiai leidžiame dieną bendraudami namuose.

O pabaigai, kaip visada, jūsų dėmesiui – daugybė šį įrašą iliustruojančių nuotraukų, kurios, tikiu, puikiai atspindi Kūčių ir Kalėdų nuotaiką. Tikiuosi, kad prieššventiniame šurmulyje jos bus nors nedidelio įkvėpimo ir idėjų šaltinis.

DSC03872i

DSC03876i

DSC03879i

DSC03883i

DSC03886i

DSC03888i

DSC03892i

DSC03896i

DSC03907i

DSC03910i

DSC03915i

DSC03917i

DSC03919i

DSC03925i

DSC03926i

DSC03931i

DSC03932i

DSC03935i

DSC03937i

DSC03940i

DSC03945i

DSC03948i

DSC03952i

DSC03954i

DSC03963i

DSC03965i

DSC03973i

DSC03975i

DSC03983i

DSC03985i

Vis dar trūksta šventinių idėjų? Nepamirškite peržvelgti kitų mano kalėdinės tematikos įrašų.

Idėjos dovanoms:

Kalėdinis Preilės dovanų katalogas’18

Kalėdinės dovanos ’16: renkame ir pakuojame

Kalėdinis lietuviškų gardumynų siuntinys artimiesiems, gyvenantiems užsienyje

Kalėdinių dovanėlių idėja: rankų darbo atvirukai, vokai ir dovanų kortelės

Idėjos kaip pakuoti dovanas:

Kalėdos ‘17: Pakuojame dovanas

Kalėdinės dovanos ’16: renkame ir pakuojame

Kalėdos’15: dovanų pakavimas

Kaip dekoruoti namus:

Puošiame namus Kalėdoms ’17: 3 dalis

Puošiame namus Kalėdoms ‘17: 2 dalis

Puošiame namus Kalėdoms ‘17: 1 dalis

Puošiame namus Kalėdoms‘16: baltos ir aukso spalvų dekoras

Puošiame namus Kalėdoms‘16: klasikinis raudonos spalvos dekoras

Kūčių vakaras ir Kalėdos su manimi

Kalėdos: DIY dekoracijos

Kaip pasipuošti šventiniam vakarui:

OOTD Kalėdos ’16: klasikinė, languota raudona suknelė ir juodos spalvos aksesuarai su aukso akcentais

Kalėdos: jaukus ir žiemiškas drabužių derinys šventėms

Pasidalinkite savo mintimis – kaip jūs praleidžiate Kūčių vakarą, ką veikiate ir ką skanaujate, kaip sutinkate Šv. Kalėdas, kokių tradicijų laikotės savo šeimoje? Visada labai laukiu jūsų komentarų ir laiškučių.

Nuoširdžiai – Jūsų Preilė ♥

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s