Šuniuko kraitelis: svarbiausi daiktai ir reikmenys + patarimai ir mano augintinių istorija

Jau kurį laiką tinklaraštyje planuoju pradėti naują rubriką, skirtą šunelių augintojams ir mylėtojams, pavadintą, žinoma, mano numylėtinio vardu – Seiko, kuris sudaro didelę mano gyvenimo dalį ir užima didžiulę vietą mano širdyje (beje, jei norėtumėte sekti jo nuotykius instagram‘e, jo paskyra – @seiko.akita). Žinoma, čia nesu jokia ekspertė – žinios iš asmeninės patirties, bet neabejoju, kad tokia informacija ir idėjos būtų naudingos ne vienam, juolab, kad panašios tematikos įrašų lietuvių kalba yra labai mažai.

Taigi, pirmasis įrašas, kaip jau supratote iš pavadinimo, apie įvairius reikmenis, kuriuos būtina įsigyti belaukiant į namus atkeliaujančio mažylio (taip, kraiteliai perkami ne tik kūdikiams, bet, dėl ko nei vienas augintinių mylėtojas nesiginčytų, ir jiems prilygstantiems mažiems šuniukams bei kačiukams). Toliau įraše dalinuosi savo patirtimi ir rekomendacijomis, ką tikrai verta įsigyti, o be ko galite ir apsieiti bei pateikiu nuorodas į konkrečius produktus, tačiau įžangai noriu papasakoti savo augintinių istoriją.

Šunų ir apkritai visų gyvūnėlių mylėtoja esu nuo mažiausių dienų, nors, kaip nebūtų keista, nei mano tėvai, nei seneliai augintinių neturėjo. Taigi, nuo pat mažumės zyziau šuniuko, o nesulaukusi netgi buvau parsitempusi namo iš kiemo vienos moterytės blusuotą kudlių. Mano svajonė išsipildė aštuonerių, kai tėvai parvežė mažutį baltą „stirniuką“ – toiterjero mišrūną. Mažylis buvo labai jautrus, tačiau septynerius savo gyvenimo metus su mumis nuolat visur keliaudavo ant rankų. Po skausmingos netekties mano gyvenime atsirado neabejotinai likimo skirtas pekinukas. Tuo metu dar neturėjome tiek informacijos, kiek jos galime pasiekti dabar – nei apie daugintojų verslą, nei apie tai, kodėl reikia labai atsakingai rinktis augintinį, nei dėl mitybos ir priežiūros specifikos. Taigi, mažasis pekinukas, per anksti atskirtas nuo mamos, jau daugintojų maitintas netinkamu maistu, nuo mažų dienų buvo ligoniukas, o vėliau ilgus metus galėjo maitintis tik specialiu maistu ir buvo nuolatinis veterinarų pacientas. Nors jo charakteris pasitaikė ne iš lengvųjų, visi namiškiai buvom apkandžioti, mylėjom jį be jokių išlygų ir darėm viską jo gyvenimo gerovei ir sveikatos palaikymui. Meilės ir didelių pastangų dėka jis su mumis praleido net šešiolika savo gyvenimo metų. Turbūt nereikia ir pasakoti, koks sunkus ir skausmingas buvo mūsų išsiskyrimas… Net ir dabar rašau tai su ašaromis akyse… Tais pačiais metais ir mano vyras neteko savo ilgamečio keturkojo draugo.

Ilgus penkerius metus iki naujojo augintinio atsiradimo, kurio veislę labai atsakingai jau buvom išsirinkę pagal charakterio ir kitus niuansus, svajojom apie tą dieną, kai pagaliau galėsim glausti savo pūkų kamuoliuką. Tas ilgesys buvo neapsakomai didžiulis, iki graudulio. Savo svajonės negalėjome įgyvendinti tol, kol neįsikūrėme nuosavuose namuose, o tai užtruko… Per minėtus penkis metus aplankėme kone visus Lietuvoje esančius veislynus, eidavom į parodas, kalbėdavome su veisėjais ir augintojais. Iš užsienio parsisiunčiau ilgametės akitų augintojos bei veisėjos Gabrielos S. Richard knygą Our Akita: One Dog – Two Faces ir įdėmiai ją perskaičiau, konspektuodama svarbiausius faktus ir patarimus. O kiek visko buvo perskaityta internete! Laisvalaikiu su vyru nuolat žiūrėdavome nuotraukas ir video facebook‘o grupėse, instagram‘o paskyrose ir ištisai kalbėdavome apie akitas – štai kaip mes laukėme! Ir pagaliau, besibaigiant 2018-iesiems, sėkmingai susidėliojus visiems planams ir mūsų išsirinktame veislyne gimus vadai, sutarėme, kad mažylis berniukas bus mūsų! Po pirmojo vizito aplankyti mažųjų išsirinkome savąjį – rimčiausią ir ramiausią iš berniukų, kurį augantį dar kartą aplankėme veislyne. Negaliu apsakyti to džiaugsmo ir jaudulio belaukiant jo! Praėjusių metų vasario pabaigoje pagaliau visi kartu atsikraustėme į naujuosius namus. Žinoma, prieš tai atsakingai rinkau informaciją ir dėl mažylio kraitelio. Viskuo, ką įsigijau, savo pastebėjimais ir rekomendacijomis dalinuosi su jumis.

DSC03389ip

Gultukas ir užklotėliai

Amiplay guolis-sofa Aspen​ (L dydis)

Minkštutėlis gultas-sofutė su dirbtinio kailiuko vidumi ir pagalvėle, nepaprastai gražus ir jaukus, tiesiog puošiantis interjerą.

Amiplay pledas Scandi (L dydis)

Minkštas, dvigubas pledukas dar jaukesniam guoliui. Visgi namuose šilta, o mažylio kailiukas pakankamai storas, tad šis užklotėlis tapo naudojamas tik žaidimams ir tampymui, o ne pagal tiesioginę paskirtį.

IKEA Vitmossa užtiesalas (itin nebrangus!)

Plonesnis, didesnis pledukas kelionėms. Pravartu tokius turėti bent kelis – išties naudingas, o ir jaukus daiktas itin maža kaina, tačiau priimtinos kokybės.

Automobilio galinės sėdynės užtiesalas PetZoom Loungee  

Labai reikalingas daiktas, siekiant apsaugoti automobilio sėdynes nuo purvinų lapkučių, tačiau kalbant apie šią konkrečią prekę – gaunate tai, kiek ir mokate. Verčiau iškart investuoti į žinomo gamintojo kokybiškesnius užtiesalus, kurie tarnaus ilgiau.

DSC03376ip

Dubenėliai

Keraminis dubenėlis Ferplast (0,7 l talpos, įsigijau 2 vnt. – vandeniui ir maistui)

Ieškojau gražių, prie balto namų interjero derančių dubenėlių. Po ilgų paieškų labai nudžiugau radusi šiuos – išskirtinai gražius keramikinius. Žinoma, jie dūžta, tad reikia pasaugoti, tačiau jų talpa optimali net ir didesniam šuniukui (įvertinant tai, kad geriau dažniau įpilti šviežio vandens), be to, indeliai stabilūs, tad sunkiau apverčiami. Tiesa, paaugusiam didesnių veislių atstovui jau reikėtų pagalvoti apie stovelį su dubenėliais, tačiau vienas toks indelis vis dar puikiai tarnauja kaip atsarginis vandens rezervuaras kambaryje antrame aukšte, kur šuniukas naktį miega, o dienos metu, po žaidimų, mėgsta užsukti atsigerti.

Trixie Stainless Steel Bowl nerūdijančio plieno dubenėlis (0,75 l talpos)

Nerūdijančio plieno, gumuotas, neslystantis dubenėlis labai patogus maitinti šuniuką mažesnėmis porcijomis, be to, jis nebijo smūgių, tad gali būti ir nešiojamas įsikandus (būdamas mažas Seiko mėgo taip daryti atėjus laikui jį maitinti), o vėliau praverčia išvykose ar treniruotėse vandeniui įpilti.

DSC03357ip

Antkaklis, pavadėlis ir kelioninis saugos diržas

Matis Pet medžiaginis antkaklis ir pavadėlis (pirktas parodoje, rekomendavus veisėjai, panašūs: antkaklis, pavadėlis)

Pradžioje, augančiam šuneliui geriausia pirkti laikiną medžiaginį, reguliuojamo ilgio antkakliuką ir panašų pavadėlį. Vėliau išsiaiškinsite, kokie antkakliai ir pavadėliai priimtiniausi jums, atsižvelgiant į šuns veislę, dydį ir aktyvumą.

Amiplay augintinio saugos diržas Basic (M dydis, rožinis) (panašus: Amiplay Basic (XL dydis, juodas).

Prisipažinsiu – šis nebrangus, prastokos kokybės diržas taip ir liko beveik nenaudotas, tad vėlgi, verta iškart investuoti į kokybišką, ypač jei žinote, kad būtent taip vežiosite šunelį ir ateityje. Rekomenduoju Julius-K9 saugos diržą automobiliui.

Prakalbus apie augintinio transportavimą automobilyje, tam būtinai prireiks ir petnešų, prie kurių galėtumėte prisegti saugos diržą (žinoma, jei šunelis didesnis ir nevežiosite jo specialiame krepšyje ar narvelyje, o didesnio – bagažinėje narve). Pradžiai galima išbandyti paprastesnes, tačiau rekomenduoju iškart dairytis patvarių ir kokybiškų Julius K-9, užtikrinančių saugumą, kurios pravers ir ilgesnių pasivaikščiojimų metu (visgi atkreipkite dėmesį, kad jauniems didesnių veislių šuniukams ilgai ir dažnai vaikščioti su petnešomis nepatariama dėl apkrovų užpakalinėms kojoms ir, nors specialistų nuomonės išsiskiria, verčiau pasisaugoti galimos žalos).

Higienos reikmenys

Tangle Angel Pet Angel Pink šepetys šukavimui

Itin švelnus, nepešantis šepetys mažylio kailiukui šukuoti, tinkantis jautriems, dar prie šukavimo nepratusiems šuniukams. Visgi tankesnio ir ilgesnio kailio augintiniams, kurie augs didesni, iškart galite pirkti puikų kokybišką japonišką Doggy Man šepetį, kuris tikrai efektyviai iššukuoja visas sąvėlas, o vėliau – ir besišeriantį kailiuką.

Trixie rankšluostis Top-Fix

Nedidelis, specialaus mikropluošto, puikiai sugeriantis rankšluostukas lapkutėms valyti ir sausinti. Patogu įsimesti į išvyką, tačiau rimčiau prausiant jo nepakaks, ypač didesniam augintiniui. Puikiai apsieisite ir su įprastu frotiniu rankšluosčiu.

WETTIES drėgnos servetėlės letenėlių ir kailio valymui (40 vnt.)

Įsigijau tik ekstra atvejams, tačiau naudoti vengiau – pabijojau, kad jų cheminė sudėtis gali pakenkti mažyliui. Tikrai nebūtina prekė, puikiai apsieisite su popieriniu rankšluosčiu ar servetėlėmis bei įprastu frotiniu rankšluosčiu.

Vienkartinės palutės (įvairių dydžių, rinkausi 60 x 90 cm) Happy Pet ar Hippie Pet

Kaip bebūtų, be šių „gėrių“ tikrai sunkiai išsiversite, kol šuniukas ūgtelės ir įpras „reikalus“ atlikti lauke. Išties patogus, higieniškas, tačiau, suprantama, neekologiškas sprendimas. Nors yra pirkti ir daugkartinių patiesaliukų, sugeriančių drėgmę, higienos ir estetikos sumetimais toks variantas man nepasiteisino.

Maišeliai šunų ekskrementams

Nuorodoje pavyzdys, tačiau tokio pobūdžio prekių pasirinkimas didžiulis tiek dydžių, tiek spalvų atžvilgiu, o rinktis, žinoma, rekomenduočiau aplinkai draugiškus bioskaidžius, pvz., Pet Supplies.

Urine Off Dog & Puppy Formula purškiama priemonė

Šuniukų šlapimo kvapą ir dėmes, kurių namuose jiems augant sunkiai išvengsite, naikinanti purškiama priemonė. Kadangi namų grindys dengtos laminatu, kilimų beveik niekur nėra, o šuniukas tvarkingai „reikalus“ atlikdavo ant vienkartinių palučių, šio produkto beveik neprireikė, tačiau kitu atveju jį neabejotinai verta turėti.

DSC03360ip

Kosmetika

Organissime Puppy Shampoo šampūnas jauniems šunims

Jauniems šuniukams labai svarbu pasirinkti kuo natūralesnį, ekologiškesnį prausimo produktą, nesukeliantį alergijos ir dirginimo. Patiko, kad tai sertifikuotas ekologiškas, prancūziškas produktas su tikrai saugia sudėtimi, papildytas natūraliais eteriniais aliejais. Be to, nuostabiai skaniai kvepia ir palieka kailiuką purų, švelnų ir minkštą. Tiesa, patys šunelio pilnai nemaudome, vežame pas specialistus, tačiau šiuo šampūnu prireikus prausiame kojytes ir pilvuką.

BIOCOS academy Antistress aromaterapinis purškalas šunims

100 % natūralus aromaterapinis purškiklis alijošiaus pagrindu su švelniu eterinių aliejų aromatu šunims raminti, drėkinti sudirgusią odą, stabilizuoti emocijas. Produktas kvepia išties pasakiškai, iš esmės mažyliui patiko, bet kadangi į stresą jis nelabai linkęs, sunku įvertinti tikrąjį gaminio efektyvumą. Vis dėlto, jautruolių šeimininkams tikrai verta įsigyti ir išbandyti.

BIOCOS Academy Apsauginis aromaterapinis purškalas šunims

Dar vienas visiškai natūralus ir saugus Lietuvos gamintojų BIOCOS Academy produktas – nuo vabzdžių saugantis ir odos būklę gerinantis purškiklis. Žinoma, nuo baisiųjų erkių vien šis purškiklis apsisaugoti nepadės – tam reikia rimtesnių produktų, tačiau kaip papildoma priemonė tikrai nepakenks. Kvepia nuostabiai!

BIOCOS Academy valiklis šuniukų akytėms

Svarbiausia, kad produkto sudedamosios dalys yra 100 % natūralios, švelnios ir saugios net mažiausiam šuneliui. Tikrai puiki priemonė ašarojančioms akytėms valyti. Vėliau įsigijau kitą nuostabų produktą, kurį nuoširdžiai rekomenduoju – tai Bogacare Perfect Eye Cleaner valiklis su hialuronu, ypač efektyviai pašalinantis traiškanas.

DSC03502i

DSC03747i

Žaisliukai

Lavinamasis žaidimas šuniui

Paprastas kauliuko formos lavinamasis žaidimas skanukams slėpti labai tiks pradedantiesiems. Labai svarbu šuniuką treniruoti ne tik fiziškai, bet ir protiškai. Seiko šį žaidimą labai greitai perprato…

Lolo Pets minkštas žaislas-keksiukas

Simpatiškas minkštas, cypiantis žaisliukas-keksiukas buvo labai mylimas, ypač tada, kai Seiko buvo mažesnis. Vėliau žaisliukas iširo nuo intensyvaus tampymo ir purtymo. Ką jau ką, bet viską ardyti akitos tikrai mokaJ.

Ethical Skinneez pliušinė lapė (35,5 cm ilgio)

Vienas mėgstamiausių ir, beje, ilgai „išgyvenusių“ žaisliukų. Cypiantys minkšti žaislai Seiko tiesiog kelia euforiją! Vėliau nupirkau didelę pliušinę cypiančią antį (tiksliau net dvi – vieną po kitos, nes pirmąją greitai „sunaikino“) Comfy Ducky žaislas šuniui, kuri jam buvo tikras grobis.

Comfy žaislas augintiniui Bone, įv. dydžių (rinkausi 16,5 cm ilgio)

Šį žaislą pirkau tikėdamasi, kad pravers mažyliui besikeičiantiems dantukams apraminti, tačiau jam mieliau buvo žaisti su minkštais cypiančiais žaisliukais, o graužti natūralius graužalus.

Comfy žaislas skanėstams

Ilgą laiką šis tuščiaviduris žaislas labai pagelbėdavo pratinant mažylį vieną pasilikti namuose (tiesiog pripildydavom jį sausu maistu, tačiau variantų gali būti daug ir įvairių). Vėliau, šuneliui suaugus ir pradėjus labai išrankiai rinktis maistą, jis tapo nelabai reikalingas.

Kalbant apie žaislus, iš patirties drąsiai rekomenduoju rinktis būtent Kong gamintojo produktus – tai neabejotinas rinkos lyderis, o gaminiai saugūs ir atsparūs. Taip, jie kainuoja brangiau nei kiti žaislai, tačiau ši investicija atsiperka, ypač didesnių, stipriai graužiančių šunų šeimininkams. Labiausiai verta atkreipti dėmesį į skanėstais užpildomus Kong žaislus ir specialiai pagamintus cypiančius teniso tipo kamuoliukus Kong SqueakAir Ball, kurie, kitaip nei tikri, neturi abrazyvios dangos, galinčios pakenkti dantukams ir, skirtingai nuo kitų gamintojų kamuoliukų, yra vientisi (viršutinio sluoksnio su pūkeliu net didžiausiam „graužikui“ nepavyks nulupti).

DSC04113i

Maistas ir skanėstai

Kokybiškas sausas maistas šuniukams

Atsižvelgdami į veisėjos rekomendacijas, mažylį maitinome Monge All Breeds Puppy su lašiša ir ryžiais šuniukams, vėliau išbandėme lietuvišką begrūdį Nature’s Protection Lifestyle Grain Free Junior with Krill sausą maistą.

Natūralūs kramtalai ir graužalai bei skanėstai

Mano mažyliui labiausiai patiko natūralios džiovintos triušių ausys (mažos Araton ir didelės Nature Living), džiovintos galvijų odos kaulai su mazgu (pvz., King Bone) bei Salmon4pets lašišos juostelės iš natūralios laukinių lašišų file, o taip pat Nature’s Protection arba Araton antienos krūtinėlės juostelės.

DSC03445i

Narvas

Trixie metalinis transportavimo narvas (Nr. 4 (M-L) mažyliui, vėliau – Nr. 5 (L))

Pradžioje narvas man atrodė baisiausias dalykas, tačiau jį reikėtų asocijuoti ne su kalėjimu, o su saugiu prieglobsčiu. Pripratęs stabilios psichikos šunelis narvo tikrai nesibaidys, o jį turėti, ypač didesnių veislių šunų, laikomų namuose arba dažnai keliaujančių, šeimininkams labai pravartu.

Labai tikiuosi, kad mano patirtis ir patarimai pravers visiems, besiruošiantiems į savo gyvenimus priimti pūkuotus mažylius.

DSC04922i

Nuoširdžiai – Jūsų Preilė ♥

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s